wady i zalety edukacji domowej

 

Edukacja domowa ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Podczas gdy dla jednych jest szansą  na zapewnienie dzieciom dobrego startu w życiu, inni uważają ją za wymysł. Są też tacy, zdaniem których dzieci w edukacji domowej rozwijają się gorzej od swoich rówieśników uczęszczających do placówek stacjonarnych. Kto ma rację? Jakie są wady i zalety edukacji domowej? Czy to forma nauki, z której każda rodzina jest w stanie wyciągnąć korzyść?

 

Trwająca przez dwa lata pandemia Covid-19 i wprowadzona edukacja zdalna przyczyniła się do drastycznego wzrostu liczby dzieci edukowanych w domach. Wielu rodziców, którzy w tym czasie podjęli decyzję o rozpoczęciu edukacji domowej było przekonanych, że elastyczny czas pracy z dzieckiem oraz możliwość dopasowania godzin nauki i odrabiania lekcji do konieczności świadczenia pracy w trybie home office pomoże w organizacji życia rodzinnego. Innych zatrwożył poziom nauczania, który mieli możliwość zaobserwować dzięki lekcjom online. Praktyka pokazała jednak, że edukacja domowa nie jest rozwiązaniem dla każdego. Praca z dzieckiem poza sztywnymi ramami systemu edukacji szkolnej wymaga ogromnego poświęcenia. Trzeba być konsekwentnym, a zarazem skutecznie motywować dziecko do nauki. Trzeba również zadbać o odpowiednie przygotowanie się do lekcji, co wymaga czasu i dostępu do określonych pomocy naukowych. Czy to jedyne wady edukacji domowej?

 

Wady edukacji domowej: Czy jest ich więcej niż zalet?

 

Powrót dzieci do edukacji w placówkach stacjonarnych może być interpretowany jako najlepszy dowód na to, że edukacja domowa ma więcej wad niż zalet. Trudno się z tym zgodzić, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki, które zadecydowały o rozpoczęciu nauki w domu. Do szkół wróciły dzieci, których rodzice podjęli decyzję o rozpoczęciu edukacji domowej pod wpływem impulsu lub z obawy przed chorobą. Dzieci rodziców, którzy świadomie zdecydowali się na naukę poza szkołą wciąż z powodzeniem zdobywają wiedzę i umiejętności, dzięki którym zaliczają kolejne testy kompetencji. Jakie są w takim razie zalety uczenia się w domu?

 

Elastyczny czas pracy, a wielu przypadkach także dodatkowe godziny zaoszczędzone na dojazdach do szkół to dla wielu uczniów podstawowy atut nauki w domu. Kolejnym jest możliwość skupienia się na przedmiotach kluczowych z perspektywy planowanej kariery zawodowej – to jeden z głównych argumentów licealistów rozpoczynających edukację domową. Na uwagę zasługuje również swoboda wyboru miejsca i sposobu przyswajania wiedzy. Szkoła wymaga uczenia się w określony sposób. W edukacji domowej zasady określa uczeń wraz z rodzicem. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o edukacji domowej przedszkolnej!