Jako zindywidualizowana forma nauczania realizowanego poza szkołą edukacja domowa nie narzuca na rodziców obowiązku realizacji konkretnych podręczników. Obowiązkiem rodzica/opiekuna prawnego w edukacji domowej jest natomiast zrealizowanie z dzieckiem podstawy programowej. To, jak będzie ona realizowana zależy do systemu, jaki wypracuje rodzic i dziecko. O czym warto wiedzieć dobierając materiały dla dzieci w edukacji domowej? Gdzie szukać wartościowych opracowań i pomocy dydaktycznych?
Materiały oferowane przez szkołę patronacką
Coraz więcej szkół – niestety na tę chwilę głównie prywatnych – wspierających edukację domową oferuje rodzicom dostęp do szerokiego wachlarza materiałów realizujących podstawę programową. Część szkół, jak również różnego rodzaju grup zrzeszających rodziców i dzieci w edukacji domowej zapewnia dodatkowo dostęp do platform internetowych, na których obok materiałów do druku znaleźć można bardzo dużo pomocy interaktywnych, a także projektów gier planszowych oraz innych zabaw umożliwiających łączenie nauki i przyjemności.
Czy pomoce interaktywne naprawdę się sprawdzają?
Materiały i pomoce dydaktyczne, na których będzie bazowała nasza edukacja domowa warto dobierać adekwatnie do wieku i zainteresowań dziecka. Obecnie, kiedy praktycznie wszystko mamy w zasięgu kilku kliknięć chętnie posiłkujemy się platformami edukacyjnymi oraz serwisem YT, gdzie użytkownicy publikują m.in. nagrania przeprowadzanych przez siebie eksperymentów. Czasem warto nie odtwarzać nagrań przy dziecku, a eksperyment przeprowadzić samodzielnie. Nauka przez zabawę i własne doświadczenia z pewnością przełoży się na lepsze zrozumienie danych procesów i ich zapamiętanie. W podobny sposób można realizować podstawę programową z biologii czy historii. Odpowiednio zaplanowana i zorganizowana wizyta w zoo czy muzeum może być doskonałą lekcją, a zarazem ciekawą formą spędzania czasu. To właśnie asynchroniczność uczenia jest jedną z główny zalet, jakie niesie za sobą edukacja domowa.
Czy warto sięgać do podręczników szkolnych?
Dobra edukacja domowa nie skreśla podręczników szkolnych. Zwłaszcza teraz, kiedy zestaw dla ucznia i nauczyciela możemy zamówić w dowolnym wydawnictwie warto część materiału zrealizować w sposób, w jaki jest on realizowany w szkole stacjonarnej. Dlaczego? Chociażby po to, aby dostarczyć swojemu dziecku nowych doświadczeń i pokazać mu, jak czerpać wiedzę z różnych źródeł.