https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=1629507B

Zgłaszający: Piotr Kaleta

Data wpływu: 18-10-2017

Kalisz dnia, 17.10.2017 r.

Do mojego biura poselskiego z prośbą o pomoc zwróciło się w imieniu państwa Pawła i Marzeny Zakrzewskich Europejskie Stowarzyszenie Przeciw Dyskryminacji „Contra Discrimination”. Państwo Zakrzewscy od 2007 roku podjęli się inicjatywy związanej ze specjalizowanym, chrześcijańskim podejściem do wychowania i nauczania w rodzinie. Zainicjowali działalność szkół i placówek Salamon, która w szczycie działalności skupiała kilka tysięcy uczniów. Odwrócona rola szkoły, która stała się inspiratorem w kreatywnym podejściu do edukacji, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem rodziców. W szczycie swojej działalności było to kilkanaście tysięcy dzieci w całej Polsce.

Niestety po kilku latach funkcjonowania jak opisują to Państwo Zakrzewscy z bezwzględną brutalnością uderzono najpierw w ich dzieło, a następnie w Nich samych i w ich Rodzinę. Poprzez kontrole, warszawski Magistrat doprowadził do likwidacji Szkół Salamon Pawła i Marzeny Zakrzewskich w Warszawie, a następnie doszło do likwidacji podobnych placówek w całej Polsce. Państwo Marzena i Piotr Zakrzewscy nie poddali się kosztem osobistego majątku walczyli o swoje prawa, co zakończyło się bezpośrednim atakiem na Panią Marzenę i Pana Pawła. Urząd Kontroli Skarbowej zablokował konta i nieruchomości Państwu Zakrzewskim próbując pozbawić ich środków do życia.

Wedle przedstawionych przez Europejskie Stowarzyszenie Przeciw Dyskryminacji „Contra Distrimination” dokumentów nieuzasadnione wzmożone kontrole a także postępowania mające na celu blokadę dalszych działań, rozwoju i likwidacji szkół Salamon budzą obawę. Liczne kontrole, wstrzymywanie dotacji, a także działania utrudniające prace placówek oświatowych prowadzone przez Panią Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy doprowadziły do utraty płynności finansowej, pozbawienia reputacji a w konsekwencji do upadku szkół Salamon.

  1. Czy na skutek rosnącego zainteresowania rodziców edukacją domową Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzenie zmian i ujednolicenie przepisów mówiących o obowiązkowej edukacji dzieci i pełnienie tego obowiązku przez rodziców w domu?
  2. Czy długość i sposób prowadzenia kontroli przez Panią Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy wobec Państwa Marzeny i Pawła Zakrzewskich znalazły swoje uzasadnienie w świetle wyników działań kontrolnych i czy były one prowadzone w sposób odpowiedni?
  3. Czy zostaną zmienione zasady finansowania uczniów wykonujących obowiązek edukacyjny w domu?
  4. Czy niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne będą miały prawo wydawania opinii dla dzieci spełniających obowiązek szkolny w domu?
  5. Czy wprowadzenie rejonizacji spowodowało ograniczenie wolnego wyboru szkoły dla rodziców uczących dzieci w domu, który jest dostępny dla rodziców dzieci spełniających obowiązek szkolny w placówce?