https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BGBH5X

 

Zgłaszający: Killion Munyama, Krystyna Sibińska, Marek Sowa, Mirosław Suchoń, Anna Wasilewska, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Elżbieta Gelert, Artur Gierada, Marek Hok, Paweł Kobyliński, Magdalena Kochan, Arkadiusz Myrcha, Mirosława Nykiel, Katarzyna Osos, Bożena Henczyca, Paweł Pudłowski

Data wpływu: 16-09-2019

Rodzice zaniepokojeni działaniami wymierzonymi w wielodzietną rodzinę twórców nurtu edukacji spersonalizowanej państwa Pawła i Marzeny Zakrzewskich wykazują swoje zaniepokojenie w przedmiotowej sprawie ( https://www.youtube.com/user/szkolysalomon/videos ).

W tym zakresie szczególnie wykazuje się kilku urzędników Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego, a stan ten trwa nieprzerwanie od ponad pięciu lat. Z analizy dokumentów w przedmiotowej sprawie wyłania się ponury obraz działania niektórych funkcjonariuszy publicznych doprowadzających do dewastacji wartościowych inicjatyw, a przed wszystkim deptania godności ludzkiej.

Materiał dowodowy w postępowaniach prowadzonych przez UKS zbierano w sposób wybiórczy, intencjonalnie pomijając kluczowe dane, które nie pasowały do wstępnie założonej tezy.

W ten sposób pominięto chociażby znaczące darowizny od najbliższej rodziny, które ww. obywatele zgodnie z obowiązującym prawem na druku SD-Z2 w ustawowych terminach zgłaszali odpowiedniemu regionalnie urzędowi skarbowemu .

Działania organów trwające od 2014 roku stawały się coraz bardziej opresyjne, doprowadziły do zniszczenia pożytecznych inicjatyw w wielu obszarach, a po uchylonych w 2018 roku wyrokami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzjach Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie zostały zauważalnie i zupełnie już bezpodstawnie zintensyfikowane, tak jak zostało to uwypuklone między innymi w interwencji do Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 kwietnia 2019 r.

Ponowna intensyfikacja działań wymierzonych w obywateli zbiegłą się kolejny raz „dziwnym trafem” ze składanymi oficjalnymi interpelacjami w tej sprawie. Działania urzędnika wymusiły kolejną interwencję, tym razem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w dniu 17 maja 2019 roku.

Panie Ministrze, w związku z powyższym, jak i licznymi interwencjami poselskimi, senatorskimi, instytucji państwowych (w tym Najwyższej Izby Kontroli) i pozarządowych, a także Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dyskryminacji twórców nurtu edukacji spersonalizowanej, obywateli Pawła i Marzeny Zakrzewskich, zwracamy się uprzejmie do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1. Jakie obiektywne przesłanki mogą uzasadniać wyżej wymienione działanie urzędnika państwowego wobec obywateli polskich i czyj interes prawny w ten sposób jest chroniony?

2. Czy podjęte zostały działania kontrolne lub sprawdzające, mające na celu weryfikację wskazanych zarzutów?

3. Jakimi wnioskami i zaleceniami, kierowanymi do organu podatkowego przez organy nadzoru, zakończyły się te działania?

4. Czy w toku postępowań prowadzonych przez Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie wobec Pawła i Marzeny Zakrzewskich korzystano z informacji posiadanych z urzędu przez inne organy podatkowe, w tym o zgromadzonym przez kontrolowanych majątku, zwłaszcza o darowiznach uzyskanych od bliskich członków rodziny?

5. Czy pozyskane dane były analizowane przez Urząd Kontroli Skarbowej w kontekście zmiany jednego składnika majątku w inny, w celu czasowego lokowania kapitału?

6. Czy w toku postępowań podatkowych realizowana była zasada rozstrzygania wszelkich wątpliwości prawnych i faktycznych na korzyść podatnika, wynikająca z przepisów Ordynacji podatkowej i Konstytucji, a także interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr PK4.8022.44.2015?