https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BPXLD7

 

Zgłaszający: Paweł Bejda

Data wpływu: 16-05-2020

Szanowny Panie Ministrze !

Państwo Paweł i Marzena Zakrzewscy byli i są twórczo zaangażowani w szeroko rozumiany rozwój edukacji, kultury, nauki i dziedzictwa narodowego. W 2009 roku zredagowali pionierską pracę zbiorową „Edukacja domowa w Polsce. Teoria i praktyka.”, gdzie dwudziestu siedmiu autorów zaangażowanych w rozwój edukacji pozaszkolnej dzieli się swoją refleksją i doświadczeniem. Publikację tę recenzowało ośmiu profesorów i rozeszła się do dnia dzisiejszego w ponad 40-stu tysiącach egzemplarzy. Efektywnie zaangażowali się Oni w korzystne zmiany legislacyjne w obszarze edukacji pozaszkolnej, które to miały swój finał w 2009 roku. Współtworzyli między innymi takie przedsięwzięcia jak np. w 2011 – Międzynarodowym Festiwalu w Bandar Abas, Iran; w 2012 – Festiwalu Maraton w Guadalajarze, Hiszpania; w 2012 – Międzynarodowym Festiwalu w New Dehli; 2012 – Święcie Książki w New Dehli oraz Montrealu i Toronto;w 2013 – Digital Storytelling Festiwal w Ankarze; czy 2013 – Konferencji Generalnej ICOM w Rio de Janerio. Od 2009 roku zakładali w Polsce jak i poza jej granicami kluby edukacji spersonalizowanej i demokratycznej. Niektóre z nich przekształciły się następnie w szkoły. I tak między innymi powstała w Warszawie Szkoła Salomon, która po kilku latach funkcjonowania w 2015 roku zrzeszała kilka tysięcy uczniów. W 2014 roku Szkoły zorganizowały innowacyjny Festiwal Bajek, Baśni i Opowieści Czarodzieje Słowa(2014), następnie Festiwal Niematerialnego Dziedzictwa Końca i Początku Roku Kolędnicy Tradycji. Od Barbary do króla – radość mej tradycji hula (2014/2015), ekumeniczny zjazd Przy rodzinnym stole – Rodzina. Edukacja domowa. Wychowanie. (2015), czy w 2016 roku Festiwal Kreatywnego Myślenia – Karnawał Bajek (2016) jak i przekrojową konferencję w prezydenckim Belwederze Edukacja domowa – wczoraj, dziś i jutro (2016).

Szkoły te wyróżniało nowoczesne holistyczne podejście do nauczania, w którym to cała rodzina stawała się centrum oddziaływań pedagogicznych. Placówki Pawła i Marzeny Zakrzewskich stworzyły i w praktyce realizowały spersonalizowany demokratyczny system nauczania, oparty o zaawansowaną technologię teleinformatyczną innowacyjnie zaimplementowaną w dydaktyce, autorskie programy przedmiotowe, e-tornister, boxy edukacyjne, czy międzynarodowe „wioski edukacyjne”. Paweł i Marzena Zakrzewscy prowadzili ponadto szereg pionierskich badań naukowych zogniskowanych wokół szeroko pojętego zjawiska edukacji domowej, które to przyczyniały się do lepszego zrozumienia i poznania edukacji poza instytucjonalnymi formami kształcenia. Paweł i Marzena Zakrzewscy nieprzerwanie od 2007 roku dotowali z majątku prywatnego swoją społeczną działalność w obszarze kulturotwórczego rozwoju edukacji alternatywnej, traktowali ją jako misję wsparcia dla innych rodzin – dla Polski. Informacje te są i były dostępne publicznie m. in. na stronach internetowych www.edukacjadomowawpolsce.pl, www.szkolysalomon.pl, www.edukacjaspersonalizowana.com, pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82y_Salomon_Paw%C5%82a_i_Marzeny_Zakrzewskich czy na kanale YouTube https://www.youtube.com/user/szkolysalomon.

Ze zgromadzonych przez Stowarzyszenia rodziców dokumentów, jawi się budzący zgrozę obraz opresji i nadużyć jakie wobec rodziny Zakrzewskich popełniali chociażby funkcjonariusze publiczni. Chciano za wszelką cenę zatrzymać rozpędzoną inicjatywę Pawła i Marzeny Zakrzewskich, a ich samych wyeliminować z życia społecznego. Doprowadziło to do utraty wielomilionowego rodzinnego majątku, a przede wszystkim wstrzymało zaawansowane inicjatywy, jak się dziś okazuje, niezbędne dla prawidłowego rozwoju nowoczesnej oświaty w Polsce.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy ministerstwu znany jest fakt działań dyskryminacyjnych wymierzonych w prowadzone przez Pawła i Marzenę Zakrzewskich inicjatywy edukacyjne?
2. W jaki sposób aktywizuje się obecnie rodziny i uczniów związanych z edukacją spersonalizowaną i demokratyczną?
3. Czy ministerstwo wspiera dalszy rozwój edukacji domowej?
4. Czy ministerstwo umożliwiło ułatwiony dostęp do dóbr publicznych gwarantowanych w konstytucji dzieciom objętym nauczaniem pozaszkolnym?
5. Czy ministerstwo w związku z trwającą pandemią i wynikającymi stąd zmianami w sposobie nauczania wykorzystało eksperckie i praktyczne doświadczenie Pawła i Marzeny Zakrzewskich w obszarze distance learning?

Z poważaniem

Paweł Bejda