https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=1F49993D

 

Zgłaszający: Jacek Żalek

Data wpływu: 21-02-2017

Szanowna Pani Minister,

edukacja domowa postrzegana jest jako optymalne rozwiązanie dla szerokiego katalogu sytuacji, w których klasyczna, klasowa edukacja jest z różnych względów niemożliwa lub niepożądana dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jej istotą jest przejęcie pełnej odpowiedzialności za edukację dziecka przez rodzica, który otrzymuje pełną kontrolę nad przekazywanymi treściami i metodami edukacyjnymi.

W związku z uchwaloną ustawą – Prawo oświatowe, z moim biurem poselskim kontaktują się rodzice i pracownicy oświaty zaniepokojeni zmianami w zakresie edukacji domowej. Interesanci zwracają uwagę m. in. na fakt, że w świetle art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe dziecko uczące się w systemie klasowo-lekcyjnym będzie mogło uczęszczać do szkoły w sąsiednim województwie, podczas gdy dziecko uczące się w systemie edukacji domowej już nie. Oprócz tego przepisy zawarte w ustawie Prawo oświatowe mogą naruszać wolność wyznania poprzez uniemożliwienie gromadzenia w ramach jednej diecezjalnej szkoły katolickiej dzieci z terenu całej diecezji, gdyż granice diecezji nie pokrywają się z granicami województw.

Rodzice wskazują także, że nie ma racjonalnego uzasadnienia dla wprowadzenia wymogu obowiązku posiadania opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, przewidzianego w art. 37 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy Prawo oświatowe. Zdaniem rodziców, ze względu na rejonizację działania poradni publicznych ich dostępność jest ograniczona, a czas oczekiwania na opinię bardzo długi.

W opinii interesantów, którzy kontaktowali się z moim biurem poselskim, w ustawie Prawo oświatowe zabrakło również uwzględnienia kilku postulatów przedstawicieli rodziców edukacji domowej, m. in. refinansowania części zajęć poza szkołą i wprowadzenia możliwości powtarzania klasy bez cofnięcia zgody dyrektora szkoły na realizację obowiązku szkolnego poza szkołą.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie było uzasadnienie dla wprowadzania w życie nowych regulacji dotyczących wojewódzkiej rejonizacji w przypadku edukacji domowej oraz obowiązku uzyskania opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej?

2. Jakie są przewidywane przez Ministerstwo skutki wprowadzenia powyższych zmian?

3. Czy i w jaki sposób Ministerstwo zamierza przeprowadzić dodatkowe konsultacje społeczne w celu identyfikacji postulatów rodziców edukacji domowej?

Łączę wyrazy szacunku

Jacek Żalek