https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BVBETE

 

Zgłaszający: Lech Kołakowski, Waldemar Andzel, Mieczysław Baszko, Zbigniew Chmielowiec, Anna Dąbrowska-Banaszek, Elżbieta Duda, Ewa Filipiak, Zbigniew Girzyński, Teresa Hałas, Filip Kaczyński, Ewa Kozanecka, Krzysztof Janusz Kozik, Andrzej Kryj, Anna Kwiecień, Ewa Malik, Jan Mosiński, Wojciech Murdzek, Danuta Nowicka, Teresa Pamuła, Grzegorz Piechowiak, Piotr Polak, Violetta Porowska, Agnieszka Soin, Katarzyna Sójka, Beata Strzałka, Krzysztof Tchórzewski, Agata Katarzyna Wojtyszek, Tadeusz Woźniak, Michał Wypij

Data wpływu: 06-11-2020

Łomża, dnia 3.11.2020 r.

Szanowny Panie Ministrze,

w nawiązaniu do interpelacji nr 32657 do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (data wpływu: 17-07-2019) w sprawie dyskryminowania kulturotwórczych i ekumenicznych inicjatyw podejmowanych w obszarze edukacji domowej przez Pawła i Marzenę Zakrzewskich grupy posłów poprzedniej kadencji zwracamy się do Pana Ministra w sygnalizowanym wcześniej nader aktualnym w dobie pandemii obszarze.

Państwo Paweł i Marzena Zakrzewscy byli i są twórczo zaangażowani w szeroko rozumiany rozwój kultury i dziedzictwa narodowego. Od 2007 roku wraz z Jackiem i Anną Weigl tworzyli ogólnopolską sieć szkół, w których kierowali działem edukacji domowej. W 2009 roku zredagowali pionierską pracę zbiorową „Edukacja domowa w Polsce. Teoria i praktyka”, gdzie dwudziestu siedmiu autorów zaangażowanych w rozwój edukacji pozaszkolnej dzieli się swoją refleksją i doświadczeniem. Publikację tę recenzowało ośmiu profesorów i rozeszła się do dnia dzisiejszego w ponad 40 tysiącach egzemplarzy. Efektywnie zaangażowali się oni w korzystne zmiany legislacyjne w obszarze edukacji pozaszkolnej, które to miały swój finał w 2009 roku. Należy podkreślić, że państwo Zakrzewscy są autorami innowacyjnych badań w obszarze edukacji domowej. Aktywnie angażowali się między innymi w takie przedsięwzięcia, jak np. w 2011 – Międzynarodowym Festiwalu w Bandar Abas, Iran; w 2012 – Festiwalu Maraton w Guadalajarze, Hiszpania; w 2012 – Międzynarodowym Festiwalu w New Dehli; 2012 – Targach Książki w New Dehli oraz Montrealu i Toronto; w 2013 – Digital Storytelling Festiwal w Ankarze czy w 2013 – Konferencji Generalnej ICOM w Rio de Janerio. Od 2009 roku zakładali w Polsce, jak i poza jej granicami kluby edukacji spersonalizowanej i demokratycznej. Niektóre z nich przekształciły się następnie w szkoły. I tak między innymi powstała na warszawskiej Pradze szkoła Salomon, która po kilku latach funkcjonowania w 2015 roku zrzeszała kilka tysięcy uczniów. W 2014 roku zorganizowano innowacyjny Festiwal Bajek, Baśni i Opowieści „Czarodzieje Słowa” (2014), następnie Festiwal Niematerialnego Dziedzictwa Końca i Początku Roku „Kolędnicy Tradycji. Od Barbary do króla – radość mej tradycji hula” (2014/2015), ekumeniczny zjazd: Przy rodzinnym stole – Rodzina. Edukacja domowa. Wychowanie (2015) czy w 2016 roku Festiwal Kreatywnego Myślenia – Karnawał Bajek (2016), jak i przekrojową konferencję w prezydenckim Belwederze: Edukacja domowa – wczoraj, dziś i jutro (2016). Paweł i Marzena Zakrzewscy nieprzerwanie od 2007 roku dotowali z majątku prywatnego swoją społeczną działalność w obszarze kulturotwórczego rozwoju edukacji alternatywnej, traktowali ją jako misję wsparcia dla innych rodzin – dla Polski. Informacje te są i były dostępne publicznie m.in. na stronach internetowych: www.edukacjaspersonalizowana.comwww.szkolysalomon.plwww.edukacjadomowawpolsce.pl czy na kanale YouTube: www.youtube.com/user/szkolysalomon.

Ze zgromadzonych dokumentów jawi się budzący zgrozę obraz opresji i nadużyć, jakie wobec rodziny Zakrzewskich popełniali chociażby funkcjonariusze publiczni. Taki stan rzeczy trwał nieprzerwanie od 2011 roku. Chciano za wszelką cenę zatrzymać rozpędzoną inicjatywę Pawła i Marzeny, a ich samych wyeliminować z życia społecznego. Doprowadziło to do utraty wielomilionowego rodzinnego majątku, wstrzymało zaawansowane inicjatywy w wielu obszarach (kto wie, jakby dziś wyglądała oświata w Polsce), doprowadziło do utrwalenia w niektórych kręgach osób niesprawiedliwego stygmatu społecznego.

W związku z powyższym prosimy o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy Ministerstwu znany jest fakt działań dyskryminacyjnych wymierzonych w prowadzone przez Pawła i Marzenę Zakrzewskich inicjatywy kulturotwórcze?
  2. W jaki sposób aktywizuje się obecnie społecznie rodziny i uczniów związanych z edukacją spersonalizowaną i demokratyczną?
  3. Czy Ministerstwo wspiera dalszy rozwój edukacji domowej, co wydaje się podyktowane interesem narodowym szczególnie w kontekście Polaków mieszkających poza granicami kraju?
  4. Czy Ministerstwo umożliwiło ułatwiony dostęp do dóbr kultury dzieciom objętym nauczaniem pozaszkolnym?

Z poważaniem