https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=B9ZJXW

 

Zgłaszający: Kornel Morawiecki

Data wpływu: 21-02-2019

Szanowna Pani Minister!

Zwracam się z uprzejmą prośbą o interwencję, co do działań podejmowanych przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Mazowieckie Kuratorium Oświaty (w latach 2012–2016), w celu faktycznego oraz prawnego zlikwidowania placówek edukacyjnych w postaci: Szkoły Podstawowej Salomon, Gimnazjum Salomon oraz Liceum Ogólnokształcącego Salomon Pawła i Marzeny Zakrzewskich z główną siedzibą przy ul. Namysłowskiej 4 w Warszawie. W szczególności, proszę o wskazanie: Czy Ministerstwu Edukacji Narodowej znany jest fakt dyskryminacyjnych działań podejmowanych przez Urząd m.st. Warszawy wobec placówek Salomon, oraz czy według posiadanych przez MEN informacji, Szkoła Podstawowa Salomon, Gimnazjum Salomon oraz Liceum Ogólnokształcące Salomon Pawła i Marzeny Zakrzewskich zostały wykreślone z ewidencji szkół niepublicznych, a jeśli tak to na podstawie jakich orzeczeń administracyjnych?

Szkoły Salomon Pawła i Marzeny Zakrzewskich były placówkami edukacji spersonalizowanej i demokratycznej, zrodzonymi z zapotrzebowania społecznego na umożliwienie edukacji dzieci w przestrzeni naturalnego środowiska, jakim jest rodzina. Szkoły te wspierały proces edukacji zindywidualizowanej, a ich uczniowie spełniali obowiązek szkolny zarówno poza szkołą – edukacja domowa (po uzyskaniu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej), przy wykorzystaniu nowoczesnej platformy e-learningowej, specjalistycznych warsztatów przedmiotowych, zajęć indywidualnych, zjazdów szkoleniowych jak również stacjonarnie w klubach edukacyjnych.

W latach 2012–2016, z inicjatywy Urzędu m.st. Warszawy oraz osobiście prezydent Hanny Gronkiewicz–Waltz, przeprowadzono wobec tych szkół zorganizowaną, bezprawną oraz niesamowicie agresywna kampanię mającą na celu zdyskredytowanie szkół oraz de facto wymuszenie zakończenia ich działalności. W toku tej kampanii, Urząd m.st. Warszawy podejmował działania samodzielnie, jak również składał szereg nieprawdziwych zawiadomień, które miały spowodować reperkusje wobec szkół Salomon ze strony innych organów.

W ramach działań podejmowanych samodzielnie przez m.st. Warszawa można wymienić m.in. opresyjne kontrole Biura Kontroli Urzędu m.st. Warszawy i innych komórek m.st Warszawy, które były wielokrotnie przedłużane oraz ponawiane, gdyż w zamierzeniu urzędu miały one potwierdzić zasadność przyjętych na wstępie założeń o naruszaniu prawa oświatowego przez szkoły Salomon. Ponadto, w kwietniu 2015 roku powołano „Komisję Doraźną”, która bezpodstawnie rozpowszechniała w przestrzeni publicznej informacje, iż szkoły Salomon pobierały dotacje oświatowe w nienależnej wysokości, wobec czego ich organy prowadzące będą zobowiązane do ich zwrotu, a przede wszystkim złożyła bezpodstawne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w zakresie funkcjonowania szkół Salomon. Inspirowane przez Urząd m.st. Warszawy postępowanie wyjaśniające w tej sprawie trwało ponad dwa lata i zakończyło się w 2017 roku prawomocnym orzeczeniem, z którego bezspornie wynika, że szkoły Salomon działały zgodnie z obowiązującym prawem.

Ponadto, zarząd m.st. Warszawy skierował do Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Finansów, Unii Metropolii Polskich, Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i innych instytucji, szereg pism, które podważały wiarygodność szkół Salomon, oraz personalnie ich założycieli – popularyzatorów idei edukacji spersonalizowanej i demokratycznej. Jako przykłady takich pism można wymienić m.in. rozsyłanie jednostronnie sporządzonych protokołów kontroli (niezawierających stanowiska kontrolowanego), zainicjowanie kontroli urzędu kontroli skarbowej, czy złożenie zawiadomienia do prokuratury, które spowodowało wszczęcie śledztwa, następnie prawomocnie umorzonego.

Wszystkie tego typu, zaplanowane, skoordynowane i sprzeczne z prawem działania organów m.st. Warszawy doprowadziły do faktycznego zaprzestania działalności przez szkoły Salomon. W sprawie tej toczyło się m.in. postępowanie sądowe z powództwa Europejskiego Stowarzyszenia Przeciwko Dyskryminacji CONTRA DISCRIMINATION o ochronę dóbr osobistych.

Do organów prowadzących szkoły Salomon nigdy formalnie nie doręczono decyzji Prezydenta m.st. Warszawy, wydanej w oparciu o art. 83 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie oświaty, o wykreśleniu Szkoły Podstawowej Salomon, Gimnazjum Salomon oraz Liceum Ogólnokształcącego Salomon Pawła i Marzeny Zakrzewskich w Warszawie z ewidencji szkół niepublicznych. Organem odwoławczym w tych sprawach pozostaje zaś Mazowiecki Kurator Oświaty. Istnieje zatem podejrzenie, iż decyzje te zostały celowo nadane na niewłaściwy adres, by uniemożliwić placówkom zaskarżenie ich (z takimi bezprawnymi praktykami szkoły Salomon miały już do czynienia w przeszłości).

Zwracam się zatem z wnioskiem, jak na wstępie.

Z poważaniem