https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BC8D7Y

 

Zgłaszający: Killion Munyama, Tomasz Kostuś

Data wpływu: 08-05-2019

Szanowny Panie Ministrze!

Od 2007 roku na terenie Polski rozwinął się ruch społeczny zogniskowany wokół tzw. edukacji domowej. Powstawały zrzeszenia rodzin edukacji demokratycznej i spersonalizowanej. W 2009 roku powstała pionierska praca zbiorowa „Edukacja domowa w Polsce. Teoria i praktyka” pod redakcją Marzeny i Pawła Zakrzewskich, która stała się nośnikiem upublicznienia tej formy kształcenia. W tym też roku umożliwiono realizację nauczania pozaszkolnego również w szkołach prywatnych na terenie Polski. Tak powstała sieć innowacyjnych szkół Salomon Pawła i Marzeny Zakrzewskich realizująca kształcenie poprzez kluby edukacji spersonalizowanej i demokratycznej. W 2015 roku inicjatywa ta zrzeszała kilkanaście tysięcy osób. Paweł i Marzena Zakrzewscy prowadzili ponadto szereg pionierskich badań naukowych zogniskowanych wokół szeroko pojętego zjawiska edukacji domowej, które to przyczyniały się do lepszego zrozumienia i poznania edukacji poza instytucjonalnymi formami kształcenia,w tym edukacji spersonalizowanej i demokratycznej.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy ministerstwu znany jest fakt działań dyskryminacyjnych wymierzonych w prowadzone przez Pawła i Marzenę Zakrzewskich badania nad edukacją spersonalizowaną i demokratyczną?

2. Czy ministerstwo w swojej reformie szkolnictwa wyższego uwzględniło możliwość dostępu do uczelni wyższych w Polsce dla uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą?

3. Czy studenci niepełnosprawni korzystający na poziomie liceów z platform e-learningowych mają na uczelniach wyższych w Polsce również zapewnioną możliwość nauczania na odległość?