https://www.newsweek.pl/prawdziwi-pasjonaci-edukacji-domowej-to-nie-moze-byc-biznes-dla-biznesu-tu-chodzi-o/ycve7f8

 

Prawdziwi pasjonaci edukacji domowej. To nie może być biznes dla biznesu. Tu chodzi o naszą przyszłość

Prof. Paweł Zakrzewski z rodziną

Tą branżą zajmować się powinni prawdziwi pasjonaci, bo jeśli wchodzi do niego człowiek, który nie ma pojęcia o edukacji, a chce po prostu dywersyfikować przychody w korporacji to wyjdzie to źle każdemu. Rodzicowi, dziecku i jemu samemu – mówi prof. Killion Munyama polityk pochodzenia zambijskiego, poseł na Sejm VII, VIII i IX kadencji, obecnie w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych. Oprócz niego, pytamy także prof. Pawła Zakrzewskiego – twórcę międzynarodowych klubów edukacji spersonalizowanej i demokratycznej, fundatora Instytutu Wolności, inicjatora zmian legislacyjnych w obszarze edukacji pozaszkolnej – o to jak „tworzy się” nowoczesną edukację domową i jak ona wygląda na świecie.

P.B: Edukacja domowa staje się w Polsce biznesem, na którym coraz więcej podmiotów chce zarobić. Czy to taki sam segment jak produkcja śrubek?

Killion Munyama: Jeżeli do tak newralgicznej dziedziny jak kształcenie przyszłych pokoleń będziemy podchodzić wyłącznie w sferze materialnej i sprawdzać będziemy wyłącznie słupki w exelu, by wszystko zgadzało się na firmowym koncie, to jest to droga do nikąd. Zauważyłem, że ostatnio tworzy się wręcz swoista moda na otwieranie placówek edukacji domowej. Tylko ich ilość kompletnie nie idzie w parze z jakością. Nie jest sztuką zapisać dziecko i zostawić je rodzicom, bez profesjonalnej pomocy kadr i nowoczesnej metodologii nauczania. Dzisiaj niezwykle trudno, w tym gąszczu, wybrać dobrą szkołę, która poprowadzi zarówno rodzica, jak i ucznia. Większość podchodzi do dzieci, jak do przychodu w firmie, który należy maksymalnie „zmarżować”. To nie tylko nie etyczne, ale absurdalne. Tym „biznesem” zajmować się powinni prawdziwi pasjonaci, bo jeśli wchodzi do niego człowiek, który nie ma pojęcia o edukacji, a chce po prostu dywersyfikować przychody w korporacji to wyjdzie to źle każdemu. Rodzicowi, dziecku i jemu samemu.

Paweł Zakrzewski: W spersonalizowanym nauczaniu nie chodzi o to, by dziecka nie posyłać do szkoły w sensu stricte. Kształcenie domowe ma tu za zadanie „tworzenie” dojrzałego człowieka. Bez odpowiedniej pomocy z zewnątrz jest to niesamowicie trudne. Zajmować się tym powinni ludzie, którzy naprawdę w to wierzą, którzy sami tak kształtują swoje dzieci.

P.B: Panowie nawołują do tego, by nie zarabiać na edukacji domowej?

Killion Munyama: Absolutnie nic takiego nie powiedziałem. Zysk w tym biznesie pojawia się na końcu. Najpierw jest doświadczenie wyniesione z wcześniejszych projektów połączone z pasją, później stworzenie innowacyjnych projektów i narzędzi naukowych, indywidualne podejście i zapoznanie się z każdym dzieckiem, a na samym końcu możemy myśleć o własnym dochodzie. Jeśli jest to postawione odwrotnie – a bardzo często tak teraz jest – to ta szkoła nie jest dobra dla naszych dzieci. Proszę spojrzeć na przykład będącego tu prof. Pawła Zakrzewskiego. To był współczesny pionier i swoisty prekursor polskiego systemu edukacji domowej . Stworzył pierwszą ogólnopolską sieć szkół personalnego nauczania, zaproponował innowacyjne przedmiotowe programy do np. nauki języków obcych, tworzył e-tornister, który kilkanaście lat temu był abstrakcją nad Wisłą. Sam wychowuje 12 dzieci i każde z nich jest czy było nauczane w formule edukacji pozaszkolnej . To modelowy przykład, że człowiek, który wyszedł ze środowiska edukacji domowej proponuje innym rodzicom i uczniom, chcącym wejść w świat alternatywnej edukacji jak zrobić to efektywnie i bezpiecznie.

Paweł Zakrzewski: Obecnie zjawisko edukacji domowej można zaimplementować chociażby z najlepszych wzorców amerykańskich czy brytyjskich. Obserwowałem, jak wygląda to na świecie, wybierałem to co świetnie działa i co innowacyjnego możemy przenieść na nasz rodzimy grunt. Model anglosaski działa. Przekonały się o tym moje dzieci, więc know-how postanowiłem przenieść do Warszawy.

 Prof. Paweł Zakrzewski z rodziną Foto: edukacjadomowa.com

P.B: Właśnie. Jak wygląda homeschooling w Polsce i za granicą, skoro jesteśmy już przy tym temacie?

 

Paweł Zakrzewski: Gdy zaczynaliśmy w Polsce edukację domową, ludzie patrzyli na nas trochę jak na przysłowiowy „chodzący eksperyment” . Jak można nie posyłać dzieci do szkoły – pytali. Jednak prawdziwy opór stawiała skostniała szkoła i urzędnicy, którzy kompletnie nie zamierzali dopuścić do rozwoju homeschoolingu. To były makabryczne doświadczenia (uśmiech). Tymczasem w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii absolwenci edukacji domowej dostają się na najbardziej prestiżowe studia. Mają o wiele lepsze wyniki końcowe niż ich koledzy z tradycyjnych placówek stacjonarnych. Często posiadają szersze horyzonty intelektualne. Do tego dochodzi chęć udzielania się społecznie, publicznie, politycznie czy charytatywnie. To są po prostu świadomi obywatele. Posiadają taki charakterystyczny wewnętrzny imperatyw samorozwoju.

 

Killion Munyama: Placówki Pawła i Marzeny Zakrzewskich powstały również w mojej ukochanej Afryce i stały się naprawdę pożądanymi, prestiżowymi placówkami. Ich nowatorskie podejście sprawiło, że homeschooling zaczął być coraz bardziej popularny również na Czarnym Lądzie. Forma brania odpowiedzialności za rozwój intelektualny swoich dzieci i świadomość, że kształtujemy ich przyszłość – to elementy które zadecydowały o afrykańskim homeschoolingu. Rodzic w Afryce wie, że staranne wykształcenie swojej pociechy naprawdę może odmienić jego los. W Polsce duża część dorosłych po prostu zostawia to placówkom zewnętrznym. A przecież nikt lepiej nie wykształci twojego dziecka niż ty sam!

P.B: A jak Polska wygląda na tle innych krajów europejskich?

Killion Munyama: Teraz, gdy pracuje w strukturach Unii Europejskiej widzę, że podejście w poszczególnych państwach zmienia się. Niedawno Litwa zezwoliła na taką formę nauczania, widzę że mocno się to u nich rozwija. Gdyby rodzimi urzędnicy nie zniszczyli wiele lat temu klubów edukacyjnych Pawła i Marzeny Zakrzewskich, to dzisiaj nasz kraj byłby edukacyjną potęgą. A tak zmarnowaliśmy ponad dekadę na nikomu niepotrzebną walkę i musimy wszystko zaczynać od nowa. Niestety zdołaliśmy już do tego przywyknąć, że niezależne i kreatywne osoby , które rzeczywiście wprowadzały swoją aktywnością nową jakość są prawie zawsze bezpardonowo atakowane. Taki los spotkał również rodzinę Zakrzewskich.

P.B: Mówiliście Państwo o problemach z polskimi urzędnikami, którzy wręcz walczyli z homeschoolingiem.

 

Killion Munyama: Straconego czasu nie da się wrócić, ale wprowadzona niedawno tzw. Ustawa Zakrzewskich – mam nadzieję – raz na zawsze zamknie trudności z dostępem do edukacji domowej w Polsce. Jej przegłosowanie w Sejmie i Senacie w porozumieniu ze wszystkimi ugrupowaniami politycznymi to niebywały sukces legislacyjny. Jeszcze raz wyrazy uznania dla siedzącego obok mnie prof. Pawła Zakrzewskiego – bez Jego zaangażowania byłoby to niemożliwe.

 

Paweł Zakrzewski: Musimy pamiętać, że państwo pełni rolę służebną wobec obywateli, a co za tym idzie narodu i rodziny. Rodzina ma prawo zrezygnować z usług świadczonych przez państwo, natomiast nie bardzo może zrezygnować z własnej odpowiedzialności za wychowanie dzieci, chociażby poprzez oddanie własnych kompetencji w tej dziedzinie państwu. Rodzina nie może bowiem rezygnować ́ z własnej tożsamości, która wyraża się ̨ w jej posłannictwie. Rodzina nie prosi o „pozwolenie” na nauczanie np. u siebie w domu swoich własnych dzieci. Szkoła nie przekazuje żadnych swoich „uprawnień ́” rodzinie, lecz przyjmuje do wiadomości decyzje ̨ rodziny, która postanawia spełniać ́ swoje własne zadania bez pomocy takiej czy innej instytucji.

Brzmi dość dogmatycznie. Rozumiem, że to właśnie walka o wolność wyboru jest priorytetem w Pana działalności ?

Paweł Zakrzewski: Rzeczywiście walka o wolność jest takim charakterystycznym rysem naszej działalności. Wolność rozumianą również jako prawo wyboru według własnych przekonań – nawet jeśli są one kontrowersyjne – tak jak było to z edukacją domową w Polsce jeszcze kilkanaście lat temu. Człowiek posiada wolną wolę i to ona w głównej mierze niejako decyduje o jakości życia. W imię jakich wartości mielibyśmy ją ograniczać, jak miało to miejsce do tej pory przy realizacji obowiązku szkolnego. Państwo pełni tu rolę pomocniczą i służebną względem społeczeństwa i rodziny. Stąd celem samym w sobie nie powinien być tylko i wyłącznie rozwój państwa, ale z tym rozwojem powinien iść równocześnie rozwój społeczeństwa, rodziny i jednostki. Rodzic i dziecko powinni mieć zapewnioną jak najszerszą przestrzeń wyboru, szczególnie na styku państwo – obywatel.